Ağızörengüney   Ahmetler   Akbaş   Akçabey   Akçaşehir   Aktaş   Aktaşkurtlar   Aşağıörenbaşı   Aşağıovacık   Asmaca   Avşartarakçı   Aydınlar   Bahçedere   Balcılar   Beşkonak   Birinciafşar   Bünüş   Çağış   Çalaman   Çalışlar   Çayören   Çayörengüney   Çoğullu   Çukurca   Dağkara   Danışmentler   Davutbeyli   Demircisopran   Demirler   Dikmen   Dursunfakı   Elören   Enseliler   Ertuğral   Eymür   Geçitler   Göynükören   Güneydemirciler   Hacılar   Halaçlar   Hasanlar   Havullu   Ibrıcak   İkinciafşar   İmamlar   İnköy   Kalaç   Kapaklı   Karacadağ   Karacadağdemirciler   Karapazar   Kavacık   Kayıkiraz   Kayısopran   Kazanlar   Koçumlar   Kösreli   Külef   Kürkçüler   Macarlar   Mangallar   Mircekiraz   Mukamlar   Muratfakı   Mürdükler   Nuhören   Örencik   Ortaca   Salur   Samat   Sapanlıurgancılar   Sarıoğlu   Sipahiler   Sofular   Süllertoklar   Sungurlar   Tatlar   Ulaşlar   Ümitköy   Yağdaş   Yakaboy   Yakakaya   Yazıkara   Yazıköy    Yelkenler   Yenecik   Yeniyapar   Yeşilvadi   Yukarıörenbaşı   Yukarıovacık   Yunuslar   Zeyneller   

Köylerimizin Mahalleleri

Türbeler


Türbeler

Ramazan Dede Türbesi : Gerede İlçemizde bulunan Türbe, Şeyh Halil Efendi ve Oğlu Mustafa Efendi tarafından 1844 yılında yaptırılmıştır. Moloz taştan, köşeleri paflı, kare planlı bir türbedir.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra, Anadolu’ya fetih ve sefer eyleyen, tasavvuf önderi ve gönüller sultanı Orta Asya’nın manevi mimarı: Ahmet Yesevi (ks.) hazretlerinin talebelerinden, dervişlerinden ve Evliyaullah büyüklerinden olduğu güvenilir ve tarihi kaynaklar tarafından tespit ve teyid edilmiştir. (1) Araştırmalar gösteriyor ki: Ramazan Dede (ks.) Gerede’yi Rumlardan almak için savaşırken burada şehit düşmüş veya eceliyle vefat etmiş olması sebebiyle bu kekik kokulu tepeye Ramazan Dede adı verilmiştir. Ramazan Dede ks aslen Horasanlıdır. Uzunca boylu, güçlü alim, kamil, kerametli ve muttaki bir zat idi.(3) Kerametleri halkımızın yaşlıları tarafından mütemadiyen anlatılır. Ramazan Dede namıyla maruf olan zatın , eski Selçuklu şehrindeki kabristanı: Gerede’nin meşhur mesireliğinde Ramazan Dede Camii yanında metfun olup etrafında on iki efradı veya ahbabı da defnedilmiş olduğu rivayet edilir.

Ramazan Dedenin hikmet ve himmet ehlinden olmasından vabeste (dolayı) rıza göstermeyeceğine inanılarak buradaki çamlar kesilmemiş, çalgı çengi işlerine girişilmemiş, hayvanlar için otlak alam olarak kullanılmamıştır. Maveraünnenirden (480 H. 1010-M) tarihlerinde Anadolu’ya gelen Türklerin kabile kabile başlarında ‘Dede” namı verilen bedenen, ruhen, ahlaken, ve aklen güçlü reisleri mevcut idi. Dede tabiri şeyh, mürşit, Allah dostu, evliya… vs. anlamlarında da kullanılmıştır. Türk akıncıları dedelerine son derece bağlı ve hürmetkâr idiler. Horasanlı akıncı Türklerinden biri de Gerede’nin medarı iftiharı Ramazan Dede hazretleridir. Onun bereketindendir ki böyle bir mekana halkıın hayırseverlerinden Merhum Güney Köylü Tahsin DOLGUN tarafından Ramazan Dede Camii yaptırılmıştır.

Aşağı Tekke Türbesi : Gerede İlçemizde bulunan Türbe, Şeyh Halil Efendi ve Oğlu Mustafa Efendi tarafından 1844 yılında yaptırılmıştır. Moloz taştan, köşeleri paflı, kare planlı bir türbedir.

Yukarı Tekke Türbesi : Gerede ilçesinde aynı adla bilinen caminin yanındadır. 1900 yılında yaptırılmıştır.

Hacı Halil Efendi Türbesi : Gerede Seviller Mahallesinde 1843 yılında sekizgen planlı ve kubbeli olarak yapılmıştır. Türbe içinde II. Mahmut tarafından Hacı Halil Efendiye yazılmış bir levha bulunmaktadır.