Ağızörengüney   Ahmetler   Akbaş   Akçabey   Akçaşehir   Aktaş   Aktaşkurtlar   Aşağıörenbaşı   Aşağıovacık   Asmaca   Avşartarakçı   Aydınlar   Bahçedere   Balcılar   Beşkonak   Birinciafşar   Bünüş   Çağış   Çalaman   Çalışlar   Çayören   Çayörengüney   Çoğullu   Çukurca   Dağkara   Danışmentler   Davutbeyli   Demircisopran   Demirler   Dikmen   Dursunfakı   Elören   Enseliler   Ertuğral   Eymür   Geçitler   Göynükören   Güneydemirciler   Hacılar   Halaçlar   Hasanlar   Havullu   Ibrıcak   İkinciafşar   İmamlar   İnköy   Kalaç   Kapaklı   Karacadağ   Karacadağdemirciler   Karapazar   Kavacık   Kayıkiraz   Kayısopran   Kazanlar   Koçumlar   Kösreli   Külef   Kürkçüler   Macarlar   Mangallar   Mircekiraz   Mukamlar   Muratfakı   Mürdükler   Nuhören   Örencik   Ortaca   Salur   Samat   Sapanlıurgancılar   Sarıoğlu   Sipahiler   Sofular   Süllertoklar   Sungurlar   Tatlar   Ulaşlar   Ümitköy   Yağdaş   Yakaboy   Yakakaya   Yazıkara   Yazıköy    Yelkenler   Yenecik   Yeniyapar   Yeşilvadi   Yukarıörenbaşı   Yukarıovacık   Yunuslar   Zeyneller   

Köylerimizin Mahalleleri

Kayısopran Köyü


Kayısopran Köyü

Kayısopran köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür. Bolu iline 80 km, Gerede ilçesine 29 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kayı kelimesi; “muhkem, kuvvet ve kudret sahibi” demektir.köyün kayı ön adından sonra bulunan Sopran (Sobran) kelimesi eski dilde güzel-gür su anlamına gelmektedir.

Gerede ve çevresi, müslüman Türklerin eline geçtikten sonra bugünkü yerinde bir uç beyliği şeklinde yeniden kurularak Oğuz Türkleri ile iskan edilmiştir.(1197) KAYI BOYU, Oğuzların 24 boyundan biridir. Gün Han Oğulları koluna bağlı olup, damgası, iki ok ve bir yaydan ibarettir.

Günümüzde Kayı boyundan adını alan Kayı ön adlı köyler hala varlıklarını devam ettirmektedirler. Kayısopran ve Kayıkiraz da bu köylerden biridir.
(📸: Hüdayi Açıkgöz)


Kayısopran Yaylası (📸: Ramazan İpek)Related Post

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*