Ağızörengüney   Ahmetler   Akbaş   Akçabey   Akçaşehir   Aktaş   Aktaşkurtlar   Aşağıörenbaşı   Aşağıovacık   Asmaca   Avşartarakçı   Aydınlar   Bahçedere   Balcılar   Beşkonak   Birinciafşar   Bünüş   Çağış   Çalaman   Çalışlar   Çayören   Çayörengüney   Çoğullu   Çukurca   Dağkara   Danışmentler   Davutbeyli   Demircisopran   Demirler   Dikmen   Dursunfakı   Elören   Enseliler   Ertuğral   Eymür   Geçitler   Göynükören   Güneydemirciler   Hacılar   Halaçlar   Hasanlar   Havullu   Ibrıcak   İkinciafşar   İmamlar   İnköy   Kalaç   Kapaklı   Karacadağ   Karacadağdemirciler   Karapazar   Kavacık   Kayıkiraz   Kayısopran   Kazanlar   Koçumlar   Kösreli   Külef   Kürkçüler   Macarlar   Mangallar   Mircekiraz   Mukamlar   Muratfakı   Mürdükler   Nuhören   Örencik   Ortaca   Salur   Samat   Sapanlıurgancılar   Sarıoğlu   Sipahiler   Sofular   Süllertoklar   Sungurlar   Tatlar   Ulaşlar   Ümitköy   Yağdaş   Yakaboy   Yakakaya   Yazıkara   Yazıköy    Yelkenler   Yenecik   Yeniyapar   Yeşilvadi   Yukarıörenbaşı   Yukarıovacık   Yunuslar   Zeyneller   

Köylerimizin Mahalleleri

Çayörengüney Köyü


Çayörengüney Köyü

Çayörengüney, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Atalarımız; 13. yy. sonlarına doğru (1370-1390’lı yıllarda anavatanları *Horasan’dan dönemin Moğol hükümdarı Timur’un istilasından kaçarak batıya, Anadolu’nun içlerine kadar gelen Türkmen Boylarının Gerede civarına gelip, yerleşen bir koluymuş.

(İran Horasan: Hazar Gölü’nün güneydoğusunda kalan, günümüzde İran sınırları içinde yer alan ve çoğunlukla Türkmenler’in yaşadıkları bölge.)

Gerede yakınlarına gelen bu TÜRKMEN kolunun bir grubu; Günümüzde Lebirler ve Kömmence diye anılan mevkilerde yerleşmişler, sonraki yıllarda köyün bulunduğu mevkiye gelerek, yerleşmişler ve köyü kurmuşlar. Yurtlandıkları bölgede daha sonraları civarın eski köylerinden de tarla satın alarak, alanlarını genişletmişler böylece tamamen yerleşik hayata geçmişler.

köyü kuran atalarımızla birlikte buralara gelen, soydaş diğer gruplar ise şimdiki Koçumlar, Dikmen ve Yağdaş Köyleri’ni kurmuşlar, bir kısmı da eski bir köy olan Ümit Köy’e yerleşmişler ve bu köyün nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturmuşlardır.

1965’li yıllarda köyün yerinin değişmesi, yeni yerleşim yeri olarak şosenin (Gerede-Karabük yolunun) kuzey tarafına, Koçumlar Köyü’nün hizasında belirlenmesi ve köyün taşınması dönemin gençlerinin öncülüğünde, derneğin ve kooperatifin de katkıları ile yoğun çalışmalar yapılmış. Ancak, yine dönemin yaşlıları bu duruma şiddetle karşı çıkmışlar ve köyün taşınmasının fikri bile ortadan kalkmış. (Kaynak: köy yaşlılarının aktarımları.)


Yine anlatılanları doğrular belgelerde de; Oğuz Kağan Destanına göre Oğuz’ların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud’a göre 22 Oğuz Bölüğünden Divan-ı Lügati’t-Türk’de 21.si Çepni’lerdir. Oğuz boyu olan Çepni’lerin genel özelliği de Asi, Atılgan, Cesur, Mert ve Savaşçı olmalarıdır.

(Kaynak: Çepniler – Vikipedi)

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Related Post

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*